NyhedSkrevet: 18. december 2025
UCplus Sprogcenter Tønder – internationalt arbejdskraft

Hver dag træder mennesker fra pt. 39 forskellige nationaliteter ind ad døren. De har hver deres historie, erfaringer og drømme, men deler ønsket om at blive en del af et nyt fællesskab. Og netop det fællesskab arbejder UCplus målrettet med at styrke. For her lærer man dansk gennem kultur: danske traditioner, hverdagsvaner, humor, arbejdsfællesskaber og de små koder, der gør det lettere at høre til.
UCplus tilbyder danskundervisning på alle niveauer af den officielle Danskuddannelse – til både private borgere og virksomheder. Med bred erfaring og fleksible løsninger kan undervisningen foregå fysisk på sprogcentret, online eller som et miks mellem de to. Underviserne tager endda ud til virksomhederne, hvor læring kan tilpasses den enkelte arbejdsplads.
Fælles for alle kursister er, at de bliver mødt af en ambition om kvalitet.
UCplus’ mål er enkelt og stærkt:
At give hver eneste kursist en god start i Danmark – med et sprog, der kan bruges i hverdagen, på arbejdet og i mødet med mennesker.
For hos UCplus Sprogcenter Tønder er danskundervisning ikke kun ord og øvelser.
Det er integration, fællesskab – og begyndelsen på en ny hverdag.
Kim Wittenkamp fra Tønder Erhvervsråd var på virksomhedsbesøg hos Pernille E. Linde fra UCplus i Tønder, hvor de bl.a. snakkede om mulighederne for de internationale mennesker der gerne vil bo i Danmark og finde et arbejde her i Tønder kommune.
Har du spørgsmål?
Skriv eller ring til os.
Artikler
Tilmeld dig erhvervsnews
Få vores aktuelle tilbud, informationer og erhvervsrelaterede nyheder fra dit lokale erhvervsliv, når du tilmelder dig ERHVERVSNEWS.
Tilmeld nyhedsbrev



