NyhedOpdateret: 13. juli 2026

Tre lokale virksomheder får LAG-støtte til udvikling og nye muligheder

Tre medlemsvirksomheder i Tønder Erhvervsråd har netop modtaget tilsagn om støtte fra LAG Haderslev-Tønder til projekter, der på hver sin måde bidrager til udvikling, vækst og nye muligheder i Tønder Kommune.
Tre lokale virksomheder får LAG-støtte til udvikling og nye muligheder

I Agerskov har Agerskov Banegaard ApS modtaget 186.782 kr. til projektet “Caféen ved banegården”. Ambitionen er at skabe nyt liv omkring den tidligere banegård og etablere et attraktivt samlingssted for både lokale borgere og besøgende.

Også Marianne Sørensen Mad i Agerskov har opnået støtte. Virksomheden modtager 162.500 kr. til projektet “Digitalisering af regnskabssystem”, som skal styrke virksomhedens administrative processer og skabe et solidt fundament for den videre udvikling.

I Tønder har Katzenkønigen ApS fået tilsagn om 173.536 kr. til etableringen af en handicapvenlig café i en fredet bygning. Projektet forener respekt for bygningens kulturhistoriske rammer med ønsket om at skabe et mere tilgængeligt og inkluderende cafétilbud i bymidten.

Tønder Erhvervsråd har bidraget med sparring og vejledning i forbindelse med udarbejdelsen af de tre ansøgninger. Selvom projekterne spænder bredt – fra digitalisering og tilgængelighed til udvikling af nye mødesteder – har de det til fælles, at de styrker det lokale erhvervsliv og bidrager til udviklingen af Tønder Kommune.

Vi ønsker Agerskov Banegaard ApS, Marianne Sørensen Mad og Katzenkønigen ApS stort tillykke med støtten og ser frem til at følge realiseringen af de tre spændende projekter.

Hvis du vil vide mere om LAG-Midler, og hvordan du søger, inden ansøgningsfristen d. 18. august, så tag fat i erhvervskonsulent Kim Wittenkamp på [email protected] eller +45 23 66 17 08

Her ses alle de lokale virksomheder, der har opnået støtte gennem LAG-midler:

250.000 kr. til Sæd-Ubjerg Lokalråd:
Til projektet “Fælleshuset STÆREKASSEN”.

 

186.782 kr. til Agerskov Banegaard ApS.

Til projektet “Caféen ved banegården”..

 

162.500 kr. til Marianne Sørensen Mad:
Til “Digitalisering af regnskabssystem”, Agerskov

 

250.000 kr. til Trøjborg Event og Udlejning ApS:

Til projektet:”Trøjborg Hovedgård – flere turister. Nye aktiviteter i tomme bygninger”.

 

173.536 kr. til Katzenkønigen Aps:

Til etablering af handicapvenlig café i fredet bygning i Tønder .

Har du spørgsmål?

Skriv eller ring til os.

Tre lokale virksomheder får LAG-støtte til udvikling og nye muligheder

Kim Wittenkamp

3 uger siden
Tre lokale virksomheder får LAG-støtte til udvikling og nye muligheder

De mest læste nyheder fra første halvår af 2026

Vil du læse - eller genlæse - de mest populære historier fra 1. halvår af 2026, så har vi...Læs mere
4 uger siden
Tre lokale virksomheder får LAG-støtte til udvikling og nye muligheder

Nye iværksættere skaber aktivitet i hele Tønder Kommune

I løbet af de første seks måneder af 2026 har Tønder Erhvervsråd været i dialog med en bred vifte...Læs mere
4 uger siden
Tre lokale virksomheder får LAG-støtte til udvikling og nye muligheder

3 dages workshop-forløb: LederNetværk

Tønder Erhvervsråd inviterer til et praksisnært workshop-forløb for ledere, der ønsker ny inspiration, konkrete værktøjer og stærkere refleksion over...Læs mere

Tilmeld dig erhvervsnews

Få vores aktuelle tilbud, informationer og erhvervsrelaterede nyheder fra dit lokale erhvervsliv, når du tilmelder dig ERHVERVSNEWS.

Tilmeld nyhedsbrev